Projekt kyjovské bioplynové stanice dostal zelenou

21.12.2010 20:14

 

Projekt bioplynové stanice, která má za 200 milionů korun vyrůst v Kyjově na Hodonínsku, dostal zelenou od Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Úřad ukončil zjišťovací řízení o posuzování vlivů stavby na životní prostředí. Stavba by podle starosty města Františka Lukla měla být zahájena na jaře příštího roku.

Bioplynová stanice má vyrůst v průmyslové zóně Jih, kde stojí kompostárna a čistírna odpadních vod. Investorem je společnost E-Bio Kyjov. Zhruba čtvrtinový podíl ve firmě má Teplárna Kyjov, kterou kontroluje elektrárenská firma E.ON. Kromě kyjovské teplárny mají v nově vzniklé společnosti E-Bio Kyjov podíl město, společnost E-Efekt (dceřiná firma navázaná na EON) a ratíškovická firma Recht, která bude dodavatelem surovin pro výrobu biomasy.

Podle Lukla má projekt bioplynové stanice zabránit zvyšování cen tepla ve městě. Kyjovská teplárna v současnosti odebírá zbytkové teplo ze sklářského provozu společnosti Vetropack, jehož množství se letos snížilo. "Jako jedni z akcionářů teplárny se musíme postavit čelem k tomu, že se nám vstupy snižují a musíme je něčím nahradit. Abychom je nemuseli nahrazovat drahým plynem, hledáme jiné řešení," uvedl Lukl. Podle něj stavba bioplynové stanice může začít na jaře příštího roku. Zahájení provozu je plánováno na léto 2012. Maximální výkon bioplynové stanice bude 3,2 MW. V kraji bude patřit k větším stavbám tohoto typu.

 

Zdroj: https://biom.cz/cz/zpravy-z-tisku/projekt-kyjovske-bioplynove-stanice-dostal-zelenou